Noc w muzeum

NAJCENNIEJSZE SKARBY HELLENÓW W ZASIĘGU RĘKI

Cena: Cena do uzgodnienia
Czas trwania: Czas trwania  do uzgodnienia

Nie wystarczy ani jedna noc ani jeden dzień aby ogarnąć bogactwo najważniejszych ateńskich zbiorów. Najlepiej zacząć na Wzgórzu Muz sąsiadującego z Akropolem - wszak od Muz muzeum wzięło swoją nazwę. Na wspomnianym wzgórzu znajdowała się dawna świątynia poświęcona boginiom poezji, sztuki, architektury, astrologii, muzyki czy filozofii. Wiele tam nie zobaczymy - ale najważniejsze, że tam będziemy.

 

Narodowe Muzeum Archeologiczne - to największy skarb wszystkich Greków i całej zachodniej cywilizacji. Zgromadzono tu rzeźby, figurki, fragmenty malowideł oraz wyroby ceramiczne i jubilerskie pochodzące z różnych epok historycznych. Muzeum poświęcone jest przede wszystkim sztuce starożytnej Grecji a znajdujące się w nim zbiory można było wcześniej oglądać na wyspie Eginie i w świątyni Hefajstejon. Muzeum podzielone jest dziś na kilka części, które obejmują sztukę czasów prehistorycznych, okresu archaicznego, okresu klasycznego, okresu hellenistycznego i wyroby ceramiczne od antyku po czasy współczesne. Sztuka okresu prehistorycznego obejmuje kulturę cykladzką, kulturę mykeńską i znaleziska z wyspy Santoryn. Można tu zobaczyć m.in. słynną pośmiertną maskę Agamemnona oraz sławną rzeźbę Afrodyta i Pan.

 

Muzeum Akropolu - znajduje się u stóp Akropolu. Zgromadzone są tam oryginalne elementy dekoracyjne świątyń, rzeźby, ceramika, wota dziękczynne i błagalne , mnóstwo przedmiotów codziennego użytku oraz sławne fryzy z Partenonu. Kolekcja ta stanowi materiał wykopany na Świętej Skale oraz te ze budowli wokół Akropolu. Swoje miejsce znalazły tu Kariatydy przeniesione z Erechtijonu oraz fryzy Fidiasza.

 

Muzeum Bizantyjskie i Chrześcijaństwa – Kolekcja sięga aż trzeciego wieku i dalej do czasów współczesnych. Galerie prezentują barwny obraz metamorfozy architektury i sztuki romańskiej w twórczość bizantyjską. Bogactwo reliefów, malowideł ściennych, fresków, ikon czy szat liturgicznych stwarza bardzo monastyczną atmosferę, która wznosi serca ku Bogu.

 

Muzeum Agory – to ciekawa kolekcja przedmiotów znalezionych przede wszystkim w studniach i grobach na terenie antycznej agory. Dawne zabawki, świątynne idole, narzędzia rzemieślnicze, antyczne wyposażenie kuchni, zbroje, piękne wazy oraz wspaniałe marmurowe rzeźby kreują bardzo rzeczywisty obraz życia tamtej epoki. Szczególną rolę w muzeum odgrywają skorupki z rozbitych naczyń na których wypisywano imiona osób, które stanowiły zagrożenie dla ateńskiej demokracji – takich jak Temistokles, Alkiwiados czy Kimon. Na szczególną uwagę zasługuje klirotyrion - rodzaj prymitywnej maszyny do losowania sędziów.

 

Muzeum Benakisa - dawna prywatna kolekcja dzieł sztuki starożytnej, bizantyńskiej oraz orientalnej. Kolekcja podzielona na dział malarstwa i rzeźby, sztuki Islamu, kultury koptyjskiej, dział zabawek i gier oraz wiele innych interesujących działów dokumentujących kunszt i talent dawnych artystów.

 

Muzeum Greckiej Sztuki Ludowej - położone w dzielnicy Plaka. Gromadzi ciekawą kolekcję strojów ludowych ze wszystkich regionów Grecji. Oddzielne działy to zbiór naczyń ludowych ze srebra, metalu, drewna i ceramiki oraz instrumentów ludowych i przedmiotów codziennego użytku stosowanych w domu i zagrodzie.

 

Muzeum Instrumentów Ludowych - Zawiera zbiór różnorodnych instrumentów ludowych, z których najstarsze liczą sobie prawie 300 lat. Muzeum daje możliwość przetestowania instrumentów dla ciekawskich muzyków.

 

Narodowe Muzeum Historyczne - dokumentuje ostatnie pięćset lat historii Grecji do powstania 1821 r przeciwko czterystuletniej okupacji Turków Osmańskich i dalej do czasów współczesnych. Treścią wystawy są dokumenty, manuskrypty, militaria , mundury, obrazy i inne dzieła sztuki z tego okresu.

 

Muzeum Żydów Greckich - piękna dokumentacja obecności Żydów w tej części Europy, która trwa prawie dwa i pól tysiąca lat. Na zbiory składają się elementy zdobnicze i rytualne synagogi używane w roku liturgicznym, manuskrypty, dokumenty i dzieła sztuki.

 

Muzeum Epigraficzne - Ateńskie muzeum skupia największą ilość epigrafów na świecie - bo prawie 14 000. Jest to najznakomitszy zbiór pism wykonanych na kamieniu, glinie, marmurze, metalu, drewnie czy papirusie. Kolekcja ta jest niezastąpionym źródłem badania geografii dialektów, zmian językowych, ale także i stopnia znajomości pisma w danej populacji.

 

Muzeum Numizmatyczne - kolekcja 500 000 monet, medali, medalionów, pierścieni, odważników, oboli i talentów od XIV wieku p.n.e. do dnia dzisiejszego. Najbogatsza kolekcja to numizmaty pochodzące z okresu VI wieku p.n.e. do V wieku AD.

  • Podziel się z innymi