Tajemnice starożytnego Epiru

Odkryj skarby kultury Epiru!
W krainie snów

Cena: Dla grup do 7 uczestników 300 €/ osoba

Główne atrakcje:
Zwiedzanie najbardziej interesujących miejsc Epiru pod względem archeologicznym: starożytne Dodoni, Nikopolis i Kassopi
Wszystkie główne miasta Epiru (Ioannina, Arta, Preveza, Igoumenitsa)
Wędkowanie  w Sagiada.
Klasztory bizantyjskie i łukowe, kamienne mosty.

Plan wycieczki

Dzień 1

Przyjazd do Ioannina
Przybycie na lotnisko Ioannina. Zakwaterowanie w małym hotelu, w tradycyjnym stylu. Wieczorem, jeśli zechcesz, możesz odwiedzić małą wyspę na jeziorze z tradycyjną wioską rybacką oraz interesującymi klasztorami bizantyjskimi. Nocleg w Ioannina.

Dzień 2

Dodoni, Arta - Amvrakia
Dziś, wyjazd do starożytnej Dodoni leżącej u podnóży góry Tamaros, odległej od Ioanina o 22 km. Zobaczymy serce starożytnego Dodoni. Najstarszą wyrocznię grecką, gdzie kapłani wieszczyli na podstawie szumu świętych dębów lub dźwięku poruszanych przez wiatr brązowych mis. Najwcześniejszy kult był prawdopodobnie poświęcony bogini Ziemi lub innemu bóstwu związanemu z urodzajem. Niemniej kult Zeusa wkrótce zdominował te okolice. Pierwsze ślady powstawania budowli datują się  na początek IV w. p.n.e. Sanktuarium Dodonia prosperowało w III w. p.n.e. Podczas tego okresu powstało wiele imponujących budowli takich jak teatr czy stadion.
Po wizycie w Dodoni  kierujemy się do Arta. Po drodze odwiedzamy starożytne Orraon, zobaczymy tam niesamowite kamienne budynki, które wyjątkowo dobrze się zachowały po dziś dzień,  nawet do wyższych kondygnacji. W  Arcie zwiedzamy słynny kamienny most z czasów starożytnych oraz antyczne Amvrakia. Murowana ściana starożytnego Amvrakia jest z pewnością najbardziej imponującym zabytkiem w Arcie. Według wszystkich przesłanek, konstrukcja muru rozpoczęła się  ok. VI w. p.n.e. a została ukończona w IV w. p.n.e. Wykopaliska w miejscu, gdzie znajdowała się  starożytna Amvrakia, pozwoliły odnaleźć  bizantyjski zamek ukryty pod  kupą gruzu porośniętego chaszczami. Największa część zamku została zbudowana na szczycie starożytnych murów, szczególnie od strony północno wschodniej, nad brzegiem rzeki Arahthos. Mury mają podwójną ścianę i są wypełnioną od wewnątrz gruzem. Zewnętrzne ściany są wykonane z dużych,( około 1,5 m) kamiennych brył. W Atra również można zwiedzić niektóre z najpiękniejszych klasztorów bizantyjskich w Epirze, miedzy innymi: Ag. Theodora. Dalej jedziemy do Korpaina, najstarszego portu Epiru. Wieczorem zakwaterowanie w Koronisa, małej tradycyjnej osadzie, umiejscowionej na końcu długiego, wąskiego półwyspu. Nocleg w pensjonacie.

Dzień 3

Nikopolis, Kassopi, Nekromanteio
Przyjazd do Prevezy miasta nad Zatoką Ambrakijską, otoczonego gajami  oliwnymi  i pasem morza z  wyspą Lefkada w oddali.  Zwiedzanie części archeologicznej miasta : Nikolpolis, które założył cesarz rzymski Oktawian August chcąc upamiętnić zwycięską walkę (Actium) z Markiem Antoniuszem i Kleopatrą 2 września 31 r. p.n.e. Stąd nazwa miasta Nikopolis, albowiem  miasto to polis,  zwycięstwo - niki. Nikopolis było zamieszkiwane aż do IX wieku, stanowiło  ważny ośrodek strategiczno -  administracyjny w późnej starożytności. Kontynuując podróż jedziemy do starożytnego Kassiopi (Kassopi) i dalej nad rzekę Acheron, gdzie  zwiedzamy Nekromantejon  - wyrocznię zmarłych. To tu  według wierzeń starożytnych Greków znajdowały się  wrota do Hadesu. Następne miasteczko na trasie to: Parga, niewielkie, piękne, nadmorskie miasteczko z pięknymi plażami poniżej wiekowego gaju oliwnego na stokach Pezowolos nad Morzem Jońskim. Nocleg w hotelu.

Dzień 4

Igoumenitsa, Gitani, Sagiada
Przyjazd do Igoumenitsa i zwiedzanie wieży Ragiou, ruin zamku tureckiego. Następny przystanek to starożytna Gitani, osada założona w IV wieku i zniszczone przez Rzymian. Zakończenie dnia w małej wiosce rybackiej Sagiada, blisko granicy z Albanią gdzie będziesz mieć okazję skosztować świeżo przygotowanej ryby w miejscowej tawernie.

Informacje dodatkowe

Z przyjemnością udzielimy Państwu bardziej szczegółowych informacji w biurze Opa-Opa Tours
Polecamy również wycieczki z cyklu: "Grecja jakiej nie znacie"

Oferta obejmuje

3 noclegi w pokojach dwuosobowych lub dwóch połączonych ze sobą pokojach
Przewodnik mówiący w języku polskim 
Transport
Wydatki na przewodnika i kierowcę
8 posiłków

Oferta nie obejmuje

Profesjonalnego przewodnika z licencją na zwiedzanie części archeologicznych
Wydatków osobistych
Napojów podczas posiłków
Indywidualne ubezpieczenie
Napiwki wg uznania
Opłaty za wejścia do muzeów  
  • Podziel się z innymi