Wyprawa na Olimp

Z bogami za pan brat

Cena: Dla grup do 7 uczestników 250 €/ osobę
Czas trwania: 4 dni

Olimp, królestwo bogów, owiane mityczną tajemnicą do 1913 roku, kiedy to po raz pierwszy dotarli tam zwykli śmiertelnicy. Najwyższy masyw górski w Grecji uwieńczony ośmioma szczytami, z których najwyższym jest szczyt Mitikas 2917 m n.p.m. Teren Olimpu obejmuje najstarszy Park Narodowy w Grecji, chroniący dziewiczy krajobraz tego obszaru. Uznany przez UNESCO za zabytek międzynarodowej biosfery ze względu na niespotykaną faunę i florę.

Plan wycieczki

Wspinaczka prowadzi szlakiem w miarę dostępnym, niemniej dobra kondycja, doświadczenie oraz odpowiedni ekwipunek jest wskazany. Decyzję ostateczną co do uczestnictwa podejmuje przewodnik. Planowany dzienny dystans do pokonania trwa 3 - 6 godzin.

Dzień 1

Litochoro - schronisko A. Czas: 3,5 godz
08:00  Spotkanie z przewodnikiem i grupą uczestników w Litochoro. Litochoro jest najlepszą bazą wypadową do wejścia na szczyt. Leży na wysokości 315 m n.p.m i w miasteczku mają swój początek dwa z trzech szlaków wiodących na wierzchołek Olimpu. Transfer samochodem do Prionia, gdzie z wysokości 1000 m n.p.m. wyruszamy na szlak. Trasa wiedzie zacienionymi przez gesty las  ścieżkami na wysokość  2100 m, gdzie znajduje się schronisko A.

Dzień 2

Schronisko A- wyprawa na szczyty. Czas: 4-6 godz.
Wyruszamy w godzinach rannych, gdyż temperatury około południa są trudne do zniesienia. Trasa ciągnie się szlakiem wzdłuż klifów. Zdobywamy  szczyt Skala 2882m n.p.m, następnie szczyt Skolio 2911m n.p.m. Osiągnąwszy Skolio wspinamy się na docelowy szczyt: Mitikas 2.917 m n.p.m.  Powrót do schroniska. Czas: 3-4 godz.

Dzień 3

Płaskowyż Muz-schronisko B. Czas: 3-4 godz.
Opuszczamy schronisko po śniadaniu. Kierujemy się na płaskowyż zwany Plac Muz, skąd rozpościera się przepiękny widok na pionową ścianę Stefaniego, kolejnego szczytu Olimpu. Stefani, zwany równie?  Tronem Zeusa, zapewne dlatego, iż przypomina swoim kształtem muszlę. Tu znajduje się schronisko B, na wysokości 2720 m, najwyżej położone schronisko w Grecji.

Dzień 4

Wąwóz Enipeas-Litochoro. Czas: 6-7 godz.
W godzinach porannych, idąc tzw. "owczym szlakiem" wchodzimy  do wąwozu. Przez wąwóz Enipeas wiedzie bardzo popularny i obfitujący w fascynujące widoki szlak z/na szczyt masywu Olimpu - Mitikas. Na trasie między innymi: kapliczka w grocie oraz Monastyr św. Dionizosa, wodospady mieniące się w promieniach słońca zielonkawą, krystalicznie czystą wodą. Schronisko w Litochoro, Czas 7 godz.

Informacje dodatkowe

Dla grup o większej liczbie uczestników stosowane są rabaty. Dla grup bez lokalnego przewodnika z wybranym przez siebie szlakiem indywidualnie dopasowujemy ceny.
Lista zalecanego ekwipunku:
Proszę wziąć jedynie najpotrzebniejsze rzeczy, ponieważ będziesz je nosił przez cały Dzień  wędrówki:
- Obszerny, wygodny plecak (65-85 litrów) z miękkimi paskami i paskiem do zapięcia w pasie, preferowany stelaż wewnętrzny, zalecana wodoodporna podszewka do przechowywania ubrań, itd., środek suchy
- Mocne obuwie na wędrówkę
- Górna część ubioru z kapturem, skutecznie chroniąca przed deszczem
- Ciepłe ubrania, zarówno chroniące przed wiatrem jak i przed zimnem oraz na chłodne wieczory (polarowe bluzy itp.)
- Krótkie spodenki i długie spodnie na wędrówki, najlepiej z szybkoschnącego materiału (bawełna czy polycotton, nie dżins)
- Swetry czy podkoszulki na wędrówkę, co najmniej jedna z długim rękawem i kołnierzem (przeciw poparzeniom słonecznym)
- Śpiwór na noclegi w schronisku, choś będą dostępne koce
- Okulary przeciwsłoneczne, rącznik, kapelusz lub czapka, krem ochronny
- Scyzoryk
- Woda butelkowana
- Kosmetyczka i podręczna apteczka (plastry, aspiryna lub podobne, środek odkażający)
- Nie zapomnijcie wziąć swoich aparatów!
- Latarka (latarka czołowa, jeśli taką posiadasz)
- Kije trekkingowe
Nota do planu podróży:
Proszę mieć na uwadze, iż plan podróży może się zmienić, w/g uznania prowadzącego wycieczkę, w zależności od warunków pogodowych
Z tego względu, że wędrówka w masywie Olimp jest dużym wyzwaniem, a bezpieczeństwo naszych klientów jest na pierwszym miejscu, przewodnik zdecyduje, czy uczestnicy są w stanie wspinać się na szczyt Mitikas. To zależy zarówno od umiejętności klientów i warunków pogodowych. Proszę mieć na uwadze, że wszelka pomoc medyczna w tych warunkach działa z opóźnieniem lub jest nie możliwa ze względu na szybko  zmieniające się  i niekorzystne warunki atmosferyczne. W przypadku braku odpowiednich ubezpieczeń pomoc taka może okazać się kosztowna.
Cena za dodatkowe noclegi przed i po wyprawie w Litochoro: 280 €

Oferta obejmuje

Zakwaterowanie w schronisku
Opiekę przewodnika górskiego
Transfer z Litochoro do Prionia

Oferta nie obejmuje

Osobistych wydatków
Posiłków, napojów
Transportu z/do Litochoro
  • Podziel się z innymi